זכות הארץ

בזכות מה ארץ ישראל שלנו?

 

"וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה בְּהַר סִינַי לֵאמֹר: דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם כִּי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ שַׁבָּת לַה'" (כ"ה, א'-ב').

 

הקשה הצדיק רבינו חיים בן עטר זיע"א – מרן "האור החיים" הקדוש: בפסוקים אלו נצטווינו על מצות השמיטה, שנאמר: "שש שנים תזרע שדך… ובשנה השביעית שבת שבתון יהיה לארץ". והרי מצות השמיטה היא אחת מתרי"ג המצוות, ומה ראתה התורה להדגיש במצווה זו דווקא שהיא נאמרה בהר סיני, והלא כל המצוות ניתנו לנו בהר סיני?

והשיב וכתב בלשונו הטהורה: "ואולי כי לצד (בגלל) שהזכיר מתנת הארץ, דקדק לומר בהר סיני, לומר […] שעל מנת תורה נתן ה' את הארץ!" ביאורם של דברים: כיוון שמצות השמיטה היא מצווה הנוהגת בקרקע, ואינה נוהגת אלא באדמת ארץ ישראל; ומכיוון שהקב"ה מבטיח לנו שנזכה לקבל את ארץ ישראל ואף נתיישב בה, כדי שנוכל לקיים בה את מצות השמיטה – על כן בא הקב"ה, מציין ומדגיש בראשיתה של מצווה זו שהיא נאמרה לנו בהר סיני, שבו ניתנה לנו התורה הקדושה. הדגשה זו באה ללמדנו שהסיבה היחידה שבעבורה קיבלנו את ארץ ישראל – היכל המלך, היא אך ורק כדי שנעסוק בתורה שניתנה לנו בהר סיני ונקיים את מצוותיה.

ובעניין זה מסופר – בשנת תש"ח תקף נציג הליגה הערבית את נציג הסוכנות היהודית באו"ם ואמר: "אנו בני ישמעאל יושבים בארץ מדורי דורות, מה לכם בארצנו?!" נציג הסוכנות שלף ספר תנ"ך ואמר: "זהו שטר הקניין, זהו הטאבו שלנו!" נציג הליגה הערבית המשיך וטען: "הרי בתנ"ך כתוב לא לחלל שבת, ובתל אביב מחללים שבת!" הבה נשתדל יותר בקיום התורה ומצוותיה, ובזכות זה נזכה לשבת בטח בארצנו!
(נערך ע"י הרה"ג שמעון יוחאי יפרח שליט"א)

1122

למאמרים נוספים – לחץ כאן


הקליפ השבועי

תפילת ה"אור החיים" הקדוש

יְהִי רָצון מִלְפָנֶיךָ אָבִינוּ מַלְכֵּנוּ אֱלֹהֵינוּ יְדִידוּת אוֹר נַפְשֵׁינוּ רוּחֵינוּ וְנִשְמָתֵינוּ,
לְמַעַן בְּרִיתְךָ אֲשֶר כָּרַתָּ לִשְׁלֹשׁ עֶשְׂרֵה מִידוֹת שֶאֵינָן חוֹזְרוֹת רֵיקָם מִלְפָנֶיךָ
זְכוֹר אַהֲבָתֵינוּ וְחִיבָּתֵינוּ וְהָשֵׁב שְׁכִינָתְךָ לְבֵית קָדְשֵׁינוּ וְתַחֲזוֹר לְהִשְׁתַּעֲשֵׁעַ בָּנוּ כִּימֵי קֶדֶם
כִּי קָשָׁה פְּרִידָתְךָ מִמֶנוּ כִּפְרִידַת נַפְשֵׁינוּ מִגוּפֵינוּ, הָמוּ מֵעֵינוּ וְכָלְתָה נַפְשֵׁינוּ
אֶל גְאוּלַת שְׁכִינָתְךָ וְאֶל מְעוֹן קָדְשֶׁךָ וְלִרְצוֹנְך ה' נִכְסַפְנוּ.

הִנְנוּ מִתְחַנְנִים וּבוֹכִים לְפָנֶיךָ ה' אָב הָרַחֲמָן
עַל גָלוּת הַשְׁכִינָה הוֹשִׁיעָה ה' שְׁכִינָתְךָ וְדַבֵּק נַפְשֵׁינוּ
בְּאַהֲבָתְךָ הַנְעִימָה וְהָעַרֵיבָה עַל נַפְשֵׁינוּ רוּחֵינוּ וְנִשְׁמָתֵינוּ וְייֵעוֹל מַלְכֵּנוּ בְּהֵיכְלֵיה.

אפליקציית אור החיים הקדוש - זמינה עכשיו להורדה!

ממעלות הלימוד ב"אור החיים"

"והגדת לבנך ביום ההוא לאמר…- צריך לדעת אמרו 'לאמר', והלא כבר אמר 'והגדת'?
עוד ירצה באומרו 'לאמר', להיות שאמר "והגדת לבנך" , תינח אם יש לו בן , אך אם אין לו בן – פטור?, תלמוד לומר: "לאמר" שעל כל פנים צריך להגיד ואפילו בינו לבין עצמו!
אפשר שירמוז באומרו "והגדת לבנך" שאם יגיד את ההגדה האמורה בעניין, יזכהו ה' שיגיד לבנו!…"
(מתוך ספר "אור החיים" – פרשת בא, פרק יג', פסוק ח')